Шашки – одна з найдавніших ігор у світі. Вона виникла більше ніж 3000 років тому, ще задовго до нашої ери. Це цікава настільна гра, яка має багатовікову історію. Її правила доволі прості, а захопливий зміст дозволяє не тільки пограти, а ще й змушує розмірковувати над кожним кроком. То що ж являє собою ця гра та як вона укорінилась в світовій культурі?
Шашки історія
Більшість дослідників вважає, що справжні основи гри були винайдені в Єгипті, а звідти поширились по всьому світу. Під час археологічних розкопок було знайдено дошки та фігурки. Їх вік становив 3100 років до нашої ери! У гробниці видатного фараона Тутанхамона виявили шашкову дошку, що складалась з тридцяти клітинок. Вчені зазначають, що ці ігри служили не лише для розваг, але й мали важливе ритуальне та символічне значення в культурі тогочасної держави.
Схожі предмети знайшли в Месопотамії 3000 років тому. Шумерські таблиці вміщують двадцять клітин, і є найкращими та найточнішими прототипами сучасної гри. Серед місцевого населення вона мала назву ”ур” або ”гра царів”, трішки відрізнялася від теперішніх, проте була схожою завдяки переміщенням фігур по ігровому полю.
У Стародавній Греції та в Римі за кілька століть до нашої ери вже грали на 64-клітинній дошці, а шашки були двох кольорів – білого та чорного. Вони відповідно символізували дві армії, які йшли в бій один проти одного. Оскільки про відступ не могло йти й мови, то ходи були розраховані тільки вперед. За умови, якщо фігурка проривалася в тил противника, це підвищувало її бойову здатність і вона ставала дамкою. Цікаво, що майбутніх лицарів обов’язково навчали грати. Це були своєрідні навички етики бою та лицарських поєдинків.
Гра називалася ”латрункулі”, що походить від слова ”латр” – ”воїн”. Інша розповсюджена назва гри – ”калькулі”. У Стародавній Греції вона нагадувала ”петтею” – прототип сучасних шашок.
В епоху Відродження шашки набули масового розповсюдження. У XVI-XVII століттях в Нідерландах та Франції були представлені перші кодифіковані правила гри, подібні до сучасних. В цей час сформувалися основні різновиди шашок – американські, норвезькі, бразильські.
Чому шашки так називаються?
Існує кілька версій сучасної назви. Найпоширеніша з них вказує на зв’язок назви з ігровими фішками, які називались ”шашки” або ”шашечки”. Вона закріпилась завдяки формі та способам переміщення їх по дошці.
Існує версія, що ”шашки” походять від перського слова ”сіяті”, що перекладається як ”рухатись по лінії”. Це легко пояснити зважаючи на особливості ходу фішок лише прямими лініями.
Інша, не менш цікава теорія, виводить назву від споріднених ігор – ”шах”. Оскільки вони мають схожі елементи переміщення фігурок, назва закріпилася аналогічно.
Деякі дослідники висувають гіпотезу про походження від індійського слова ”шакті”, що означає ”сила” або ”влада”. Це й не дивно, адже в ті часи особливо популярною гра була серед вищих кіл насення. Індійці наділяли їх ще й особливими сакральними значеннями.
Хто придумав шашки?
Найперше, що варто зауважити за історію виникнення гри, то це один цікавий міф. З давніх-давен подейкують про те, що гру в шашки придумав бог торгівлі Гермес, аби пограти з Лунею за умови, що вона подарує йому п’ять днів. Він переміг, і в результаті додав їх до 360, які до цього були цілим роком.
Інша легенда розповідає, що шашки винайшов з нудьги воїн Стародавньої Греції Паламед. Облога Трої тривала десятиліття, отож чоловік і придумав цю гру, щоб відпочити та відволікти народ. Спочатку греки грали в неї на землі, вимальовуючи клітинки, з часом створили шашкову дошку, подібну сучасній.
Досі не з’ясовано вірогідність цих переказів, проте можна припустити навіщо придумали шашки. Ще з давніх часів, у війни та періоди облог, населення потрібно було на щось відволікати. Та й самі воїни у вільний час потребували розваги. Таким чином, з винайденням шашок значно урізноманітнилось дозвілля людей. Вони дозволяли розвивати розумові здібності, вчили мислити і мудро приймати рішення, стратегічно планувати кожний крок.
Гра була засобом підготовки до військової діяльності. Саме відпрацювання стратегій переміщення фігурок по ігровому полю слугувало моделюванням бойових дій та маневрів, що і розвивало військову майстерність.
У Стародавньому Єгипті, окрім розвитку населення та військової справи, шашки мали трішки інший сенс. Зокрема, вони використовувались в релігійних обрядах, були засобом комунікації з богами, мали своєрідний космічний порядок.
У Середньовічній Європі шашки – гра виключно знаті, чим і підкреслювалось аристократне походження. Гра в ”даму” чи ”даміру” вважалась показником вихованості, освіченості та культурних манер. Отож, існує версія, що шашки у Європі придумали для підкреслення шляхетного походження та як розвагу для вельмож.
Історія гри в шашки на українських землях
На Київській Русі появу гри пов’язують з початком правління князя Володимира Мономаха. Правитель полюбляв шашки і активно заохочував населення грати в них. Проте, археологічні розкопки показали, що ще в III-IV століттях нашої ери народ грав у шашки. Це були фішки, ігрові дошки та спеціальні ящики для наборів. В часи язичництва їх використовували в магічних ритуалах та обрядах. Вони мали символічне значення.
В часи Русі в державі шашки були привілеєм вищих верств населення – князів, бояр та представників духівництва. Вони називалися ”доміри” і вважалися предметом освіченості й вишуканих манер.
Особливу популярність здобули шашки в часи Козацької держави. Козаки грали на дозвіллі, розвиваючи розумові здібності та практичні навички мислення. Поступово вони збагачували й ускладнювали гру, вводячи нові правила та змінюючи стратегію гри. Шашки були поширені серед козацької старшини та військової еліти. Вони розробляли цілі військові операції, розставляючи фігурки на ігровому полі. Паралельно навчали молодих воїнів, щоб ті згодом стали справжніми професіоналами військової справи. Деякі історики припускають, що шашки навіть вносили до програми козацьких шкіл, тому що вони сприяли розвитку стратегічного мислення та інтелектуальних здібностей.
За часи Радянської України гра набула широкої розповсюдженості. Організовували багато турнірів, збірна УРСР активно брала участь в міжнародних змаганнях. У XIX-XX століттях проводились змагання, створювали клуби, навіть видавалася спеціальна профільна література. Із здобуттям незалежності гра продовжує розвиватись. Українські шашкісти успішно виступають на міжнародних турнірах, а наша збірна займає провідні позиції.
Які бувають шашки?
Гра має кілька основних різновидів гри, які різняться між собою правилами, розмірами поля та кількістю фішок. Найвідоміші з них:
Міжнародні або польські шашки
Найбільш поширені на території Європи. Гра проводиться на клітинковому полі, розміром 10х10. У кожного є по 12 фігур, які розташовуються на чотирьох горизонталях. Мета гри – оволодіти полем супротивника. Для цього дозволяється ходити шашкою вперед в будь-якому напрямку. Переможець не залишить на полі жодних фішок противника або ж не дасть йому варіантів для ходу.
Американські шашки
Інша назва – ”черекс”. Це популярна гра в Сполучених Штатах Америки. Ігрова дошка містить 8х8 поле, 12 фішок у кожного гравця. На відміну від інших різновидів, фігурка може бити тільки вперед, а дамка отримала можливість ходити в різних напрямках, проте на один хід. Метою є взяття всіх або більшості шашок суперника.
Бразильські шашки
Варіант шашок, де правила запозичені з міжнародних шашок. Поширений серед гравців Південної Америки. Для гри використовують поле 8х8, уведені специфічні правила та ходи, що і вирізняє версію з-поміж інших.
Радянські шашки
Популярні на всій території колишнього СРСР. Для гри береться дошка 8х8, а розставляння фігур здійснюється на перших трьох рядах. На відміну від міжнародних та американських, фігура стає дамкою при транзитному відвідуванні дамочного поля, після чого продовжує гру в новій ролі.
Отже, шашки – унікальна гра із стародавньою історією та цікавими культурними традиціями. Складно знайти регіон в світі, де люди б не грали в них або ж взагалі не знали про їх існування. Завдяки простим правилам гри та оригінальному змісту гри шашки є одною з найпоширеніших настільних ігор на планеті.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Шахмати та шашки на нашому порталі.