Шахи – цікава настільна гра, одна з найпоширеніших у світі. Це гра на спеціальній дошці – шахівниці, яка поділена на 64 клітини. Гравців двоє, кожен має по 16 фігурок чорного або білого кольору. Вона розвиває інтелектуальне мислення, стратегічні дії та логіку. Шахи входять до списку найстаріших ігор та мають древню, проте напрочуд захопливу історію.
Шахмати історія
Історія походження шахів досить суперечлива та неодноманітна. Більшість дослідників вважають, що гра виникла в Індії ще в VI столітті нашої ери. Її придумали за часів правління могутньої імперії Гуптів. Тоді вона несла в собі військовий характер і символізувала воєнні дії.
Шахи походять від гри чатуранга, яка є предком багатьох стратегічних ігор, таких як сянці, сьогі, чангі. Головна ознака відмінності від них полягає в тому, що початкове розташування фігур є асиметричним вертикальній осі. Чатуранга повністю моделювала структуру індійської армії, в які були представлені чотири роди військ, такі як піхота, кавалерія, колісниці та слони. В той час грало чотири людини. Відповідно розфарбовували фігури у чотири кольори – жовтий, зелений, червоний і чорний. Згодом трішки змінились назви фішок. Раджі зараз звуть королями, колісниці – турами, а радники – ферзями. Назви інших фігур збереглись без змін (слони, пішаки, коні).
Чатуранга – складна гра, яка потребувала чіткого розрахунку кожного ходу. Проте переміщення фігур визначали кидком гральної кості (кубика). Використовувались дерев’яні дошки 8х8, деколи 10х10 клітинок, де і велися шахматні бої. Фігурки були різної форми – раджі, коні, слони, пішаки.
З часом в грі вводились нові правила, схожі на сучасні, а сама система шахів постійно оновлювалась. Зокрема, для гри в Індії були потрібні чотири гравці та гральна кістка. За допомогою останньої і визначалась черговість вступу учасників. Вважається, що перси внесли значущі зміни в гру – вони зменшили кількість учасників змагань до двох і скасували кидання кістки.
В IX-X століттях шахи поширились в різних країнах Європи. Перша сучасна шахівниця була змайстрована у 1090 році на території Заходу. Перші європейці, які грали в шахи, були з Сицилії. Як і в багатьох попередників, вони спочатку теж використовували гральні кістки. Проте християнська церква це правило остаточно не схвалила. На гру наклали заборону, яку підтримали вищі кола суспільства.
У шахи грали майже всі – військова знать, лицарі, вище духовенство, монархи. В часи Середньовіччя почали влаштовувати справжні турніри на дошках. Саме тоді вони і набули широкого розповсюдження і стали улюбленою розвагою тогочасного суспільства.
Хто придумав шахи?
Існує безліч версій походження цієї старовинної гри. Більшість істориків схиляються до думки, що шахи винайшли в Індії, проте є не менш цікаві й інші гіпотези. Одна з них – перська. За деякими письменними джерелами, шахи з’ явились в Персії, на території сучасного Ірану. Вони мали назву ”шатрандж” і зовсім нові правила, не схожі на індійські. Дослідники досі не можуть встановити вірогідність цієї версії. Однак багато з них вважає, що все ж таки з Індії шахи направились до Персії за сприяння правителя Хосрова, який привіз їх з собою в подарунок. В одній із книг міститься детальний опис шахів, можливостей кожної фігури. За словами автора – гра досить цікава і відображає бій ”чорної” та ”білої” армії. Після численних поразок перських вояків і підкорення стародавньої країни, шахи розповсюдились по різним куточкам планети.
Цікаво, що ще в III-II столітті до нашої ери у Китаї була поширена подібна гра ”сянцзи”. Починаючи з VII століття шахи були завезені арабами на Близький Схід, в Африку та Середземномор’я. Візантійці, які в основному займались торгівлею з провідними країнами світу, долучились до вдосконалення гри, адаптувавши її до європейських традицій.
Навіщо придумали шахи?
Багато хто думає, що шахи придумали для розваги та цікавого своєрідного відпочинку. Проте цю оригінальну настільну гру винайшли ще в сиву давнину з метою розробки військових стратегій. Дошка та фігури символізують поле битви та армію, а їх переміщення – тактичними маневрами.
За допомогою шахів раніше вивчали різні комбінації боїв, стратегії та можливі ходи. Було передбачено й найрізноманітніші варіанти наслідків. Окрім цього, гра стимулює активно мислити та швидко приймати рішення. Обов’язковою умовою є концентрація уваги, планування дій наперед. А для вдалого бою необхідно запам’ятовувати безліч ходів та комбінацій, що добре тренує пам’ять.
Складно повірити, проте фігурки могли виконувати містичні та магічні ритуали, такі як ворожіння. Були це шахи чи інші схожі фігури, що були поширені в Азії та Африці, достеменно з’ясувати не можна, однак ця версія цілком має право на існування.
Отож, шахи придумали для навчання військовій справі та розвитку розумових здібностей тогочасного суспільства. Лише згодом вони стали об’єктом для розваг та окремим видом спорту.
Чому шахи так називаються?
Як відомо, з Індії шахи поширились до Персії, де отримали назву ”шатрандж”, що походить від двох слів – ”шах” (король) і ”рандж” (гра). Назва ”шахи” походить від перського ”шах”, що перекладається як ”правитель”, а також ”правильна пропозиція” в грі. Найімовірніше, в ті часи вона носила назву ”гра короля” або ”правильних позицій”. Зважаючи на те, що доступ до гри мала здебільшого аристократія, пояснити таке тлумачення не складає труднощів.
У Європі слово зберегло попереднє значення, що підкреслює важливість ролі короля в грі. Король – найголовніша фігура, яка має бути захищеною. Якщо ж він перебуває під загрозою, гравець оголошує ”шах” – ”король під загрозою”.
Протягом багатовікової історії шахи зазнали багато оновлень, змінюючись у різних культурах. Сама назва залишилась незмінною, зберігаючи значення ”гра короля” і підкреслюючи головну участь його у грі. Це слово має символічне тлумачення, воно відображає владу, лідерство та першість.
Гра в шахи різновид
Станом на сьогодні існує безліч версій шахової гри. У найрізноманітніших куточках світу є багато унікальних ігор. Найцікавішими та найпоширенішими серед них є:
Стандартні шахи
Найвідоміший варіант шахів, у який грають на дошці 8х8 клітин з 32 фігурами (по 16 для кожного гравця). Метою гри є поставити мат противнику, тобто загнати короля в атаку без можливості її уникнення. Учасники турніру мають обмежений час на хід, тому одночасно з розвитком мислення та логічних здібностей, формується швидка реакція та стрімкий хід подій.
Військові шахи або бойові
Гра на звичайній шахівниці проводиться за допомогою шахових фігур за правилами, які дещо відрізняються від звичайних. Фактично це гра наосліп, адже учасники не бачать фігури і роблять ходи навмання. Глядачам подобається видовищний сюжет, що робить його оригінальним та неповторним.
Шведські шахи
Популярний різновид гри, у якому беруть участь чотири людини. Грають на двох шахових дошках в командах по двоє. Унікальними є правила – захоплені фігурки на одній дошці дістаються партнеру на іншій дошці, який потім може покласти їх на своє поле. Все це відбувається дуже швидко та динамічно, тому глядачам потішно спостерігати за дійством.
Шахи Фішера
Цікавий варіант шахів, який придумав Боббі Фішер в 1996 році. Правила схожі на звичайні шахи, проте на відміну від них, гра містить 960 різних заготовлених можливих позицій. На початку гри піші фігури займають розташування як у звичайних шахах, а їхні позиції абсолютно випадкові. Для класичних шахів ключове значення має початкова позиція.
Шахи – напрочуд захоплююча, але складна гра, яка заполонила весь світ. Постійно змінюючись та оновлюючись вона стала не лише предметом досуга людей, а ще й офіційним міжнародним видом спорту. Ця інтелектуальна гра міцно укоренилась в міжнародній культурі та знайшла своє відображення в десятках різноманітних варіаціях. Таким чином, це справжнє культурне надбання людства та окремий вид мистецтва.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Шахмати та шашки на нашому порталі.