Шахи – це на 99% тактика. Інколи це висловлювання – перебільшення, але зазвичай так воно і є. Велика сила компʼютерів полягає в швидкому й глибокому розрахунку варіантів. Щоб стати сильним шахістом обовʼязково треба вміти рахувати ходи наперед.
Для багатьох розрахунок представляє велику складність, але за допомогою багажу теоретичних знань і регулярних тренувань можна навчитись це робити на професійному рівні.
Крок 1. Підготовка
Спершу потрібно підготувати допоміжні фактори – памʼять, логіку і концентрацію.
- Правильно харчуйтеся. Здорове харчування покращує роботу мозку. Внесіть у свій раціон жирну рибу (лосось, оселедець, сардини), зелені овочі, ягоди, цільнозерновий хліб. Для концентрації особливо корисні помідори. Не слід їсти смаженого, солоного і солодкого. Це пригнічує когнітивні функції мізку.
- Висипайтеся. Потрібно спати 7-9 годин на добу. Так мозок буде отримувати достатню кількість відпочинку.
- Фізичні вправи. Під час фізичної активності збуджуються не тільки наші мʼязи, а й мізки. Всі елітні шахісти підтримують своє тіло в хорошій формі. Віце-чемпіон світу з шахів Фабіано Каруано виділяє спорту 3 години на день. Йога, плавання, біг – хороший спосіб підтримувати тіло й інтелект у тонусі.
- Розвʼязування математичних задач. Шахи – це частково математика. 2-ий чемпіон світу Емануель Ласкер був вчителем, а також доктором математичних наук. Згадайте свої шкільні знання, щоб вирішувати складні проблеми. Це розвиватиме вашу логіку й критичне мислення.
- Психологічний фактор. Дуже важлива деталь. Налаштуйте себе на перемогу. Скажіть собі, що у вас все вийде.
Крок 2. Теорія
Рахувати наперед – це уявити, що буде далі. Ключове слово “уявити”. Вам знадобиться уява. Знайдіть для себе місце, де бачитимете нові позиції фігур. Це може бути власне шахова доска, стіна або стеля, як у фільмі “Хід королеви”.
Шахіст не перебирає 1 варіант – він перебирає декілька. 2 і більше. Щоб забезпечити собі безпеку потрібно перевірити всі варіанти. Тільки так можна стабільно знаходити найкращі ходи.
З часом гравець здобуває “шаховий інстинкт”, який допомагає не думаючи бачити хороший хід. В цьому різниці між компʼютером і людиною. Компʼютер перебирає всі можливі варіанти, а людина одразу відкидає 80% варіантів. Немає іншого способу здобуття цього крім того, як грати, здобувати досвід.
Крок 3. Практика
Практикуватись можна двома способами: вирішувати тактичні задачки або грати.
В інтернеті є повно збірників задач. Їх можна купити в електронному або паперовому форматі. На різних сайтах можна знайти мільйони різних завдань на будь-яку тематику (дебют, ендшпіль, жертва тощо).
Фінальною частиною є гра. Під час грання ми можемо використати всі наші здобуті знання. А головне в цьому – здобуття безцінного досвіду.
У теперішній час дуже важливо “вмикати свій розум” на 100%. Шахи можуть допомогти цьому, розвиваючи мислення і підвищуючи IQ. Важливо доводити діло до кінця, ніколи не зупинятися.
Прорахунок ходів – лише маленька частинка потрібних шахових умінь. Для професіонального рівня потрібно вивчити ендшпіль, дебют, мітельшпіль та інше. Та найкраще новачку вивчати ендшпіль.