Доміно є відомою настільною грою. Являє собою гру у якій гравці послідовно виложують боком одна до “камінці”, “плитки” на гральному столі. Хто вигадав гру, які є різновиди доміно, про все це поговоримо далі у даній статті.
Історія виникнення доміно
Історія гри починається в Індії та Китаї у ХІІ столітті. У Європі перші згадки про гру з’являються у XVIII столітті завдяки мандрівнику Марко Поло, вперше гра появилась в Італії, звідки поширилась до Франції, Англії. Доміно було цікавою та популярною розвагою серед монархів, і вважається, що назва “доміно” названа на честь плащів у яких вони були одягнені, а саме з середини тканина білого кольору, зовні чорного. Дана версія цілком заслуговує уваги, оскільки в перекладі від французького “domino” означає чорно-біле поєднання. Для європейських жителів дана настільна гра була актуальною, адже вони вважали, що вона розвиває пам’ять, логіку, тоді як в Індії та Китаї кісточки використовували для передбачення долі, проведення магічних ритуалів, саме у цих країнах використовують не лише чорно-білі, але і різнокольорові кісточки, де кожен колір має своє значення, а також відсутні кісточки з порожніми полями, що є відмінністю східного доміно від європейського.
Правила гри
Призначена дана гра для двох-чотирьох гравців. Якщо учасника два,кожен отримує сім кісточок, три учасника по п’ять. Гру можна починати кісточкою з найбільшою кількістю очок, а також розпочати гру може учасник, котрий отримав дублі 6-6, 0-0. Завданням є виложити кісточку, яка за кількістю очок на одній половині буде збігатися з попередніми, дозволяється використовувати їх з «базару». Завершеною гра вважається тоді коли хтось з учасників гри виложив останню плиточку чи жоден гравець не підібрав необхідну кісточку для «ланцюжка», тоді такий момент у грі називається «риба». Перемогу здобуває гравець котрий останнім зробити хід.
Перед початком гри у доміно учасники обговорюють до якої кількосі очок гратимуть в одному раунді.
Різновиди доміно
У світі розрізняють близько 40-ка видів доміно. Найвідомішими варіаціями є: козел, осел, записне доміно, п’ятірочка, чечеве, колбаса, генеральський козел, морський козел, спортивне доміно. Розглянемо деякі різновиди гри.
Козел
У грі беруть участь від 2-х до 4-х гравців, кожному роздається по 7 кісточок. Перший хід здійснює учасник гри з найменшим дублем, наступний хід виконує переможець попередньої гри, або той хто об’явив “рибу”. Суть полягає у тому, щоб приставляти з будь якої сторони кісточку, яка має аналогічну цифру. При відсутності подібних плиточок, гравці можуть використовувати їх із запасу, який називають базаром. Перемогу здобуває той гравець, якому першому вдасться виложити плитки. Якщо ж виложити необхідну кісточку нікому з учасників не вдається-це називають у грі «риба». Виграшними будуть кісточки з найменшою кількістю балів в одного із гравців.
Осел
Вид гри доміно, відмінністю від попереднього різновиду є те,
що при виставлені кісточок одна до одної з чотирьох сторін, утворюється «хрест», а не «ланцюжок» і при виконанні ходів, можна повернути кісточку аверсом вниз і цим самим заборонити продовження однієї із сторін «хреста». Перша викладена кісточка повинна бути дублем, інакше наступний учасник гри має можливість закрити одночасно два дублі і гра завершується. Після чого підраховують очки, варто зауважити, що в даному різновиді доміно партія триває до 101 очка.
Ковбаса
Варіант гри у доміно для двох осіб, при якій кожен гравець отримує по 14 кісточок, виложуючи в лінію, яка є у кожного гравця лицьовою стороною вниз. Кожен із учасників гри будує дві лінії, які починаються від першої кісточки, виложуючи плиточки за правилами класичного доміно. Закрити таку лінію можна поперечною кісточкою, а раунд завершується «рибою» чи коли у гравця немає доміно. Перед початком гри між учасниками обговорюється кількість очок до яких триватиме раунд.
Спортивне доміно
Є однією з варіацій доміно, підходить для гри двох гравців. Кількість раундів у даному різновиді повинна бути кратною чисел 4,8,12, цей момент обговорюється учасниками перед початком гри. Кісточки встановлюють на підставки, грають до того моменту поки хтось з учасників не набирає більшу кількість очок.
Генеральський козел
Різновид доміно, який стане чудовим варіантом гри для двох команд, які складаються з двох гравців. Учасників з двох команд розміщують наступним чином: 1-3 та 2-4 9 тобто по діагоналі), кожен з яких отримує 7 кісточок, виложують плиточки «ланцюжком», а гра повинна починатись з дубля 1-1. Гра у даний вид доміно не завершується «рибою», а лише тоді коли у когось закінчились доміношки. Програє той учасник, який повинен робити хід після гравця, котрий виложив останню кісточку, він залишає всі доміношки для наступного раунду і його оголошують «генералом»
Історія гри доміно є тривалою та налічує не одне століття. Не зважаючи на ці факти, настільна гра користується популярністю серед її шанувальників та є практично в кожному домі, а також є корисною для діяльності головного мозку, адже тренує пам’ять, логічне, стратегічне мислення.
Більше історії про настільні ігри читайте у розділі “Історія ігор“