Ні для кого не секрет, що наше самопочуття, настрій та навіть зовнішній вигляд – це результат дії певних речовин в організмі – гормонів. Їх налічується близько 100 видів. Якісь з них відповідають за тип фігури залежно від статевого диморфізму, якісь регулюють процес переварювання їжі та споживання організмом поживних речовин, якісь займаються сном і так далі.
Особливої уваги заслуговує гормон та медіатор адреналін. Синтезується він у нашому тілі наднирковими залозами. Відбувається це під час стресу. По суті основний вплив цієї речовини полягає в тому, щоб мобілізувати організм та збільшити шанси на виживання. Для наших предків це було вкрай важливо, бо небезпека могла спіткати їх на кожному кроці. Зараз ми живемо в цивілізації, але наша ендокринна система цього не знає, тому синтез адреналіну – це цілком природне та звичне явище, яке існує і сьогодні.
До речі, це характерно не лише для нашого виду. У більшості ссавців теж є цей гормон. Він підвищує серцебиття, розширює зіниці та загострює увагу. Відчути адреналін у крові можна стрибаючи з парашутом, пірнаючи з аквалангом, займаючись бойовими мистецтвами тощо. Коротко кажучи, потрібен якийсь фактор, що буде викликати у вас відчуття страху, хвилювання чи занепокоєння. Навіть студенти під час екзаменів стикаються з подібним. Виділяється адреналін і під час азартних ігор, про що ми й поговоримо далі.
Чому азартні ігри викликають адреналін?
Як вже було сказано вище, він виділяється під час стресу. Азартні ігри супроводжуються хвилюванням, бо присутня непередбачуваність результату. Це змушує нас хвилюватися. Можна виграти, а є шанс і на програш. Очікування результату викликає сильну емоційну реакцію. Наш мозок так влаштований, що він постійно намагається шукати у всьому закономірності. Під час гри ми не можемо передбачити, що станеться далі, і саме це стимулює надниркові залози викидати у кров адреналін. Мозок не розуміє, що відбувається, тому на всякий випадок мобілізує організм, щоб у випадку неприємностей спрацював ефект «бий або біжи».

Звичайно, ризики під час гри справді є. Якщо людина грає на гроші, то це досить серйозний привід, щоб хвилюватися. Організм сприймає це як потенційну загрозу ресурсам, що асоціюється з небезпекою. У деякому сенсі це і є відповіддю на питання: чому азартні ігри такі захопливі?
Роль дофаміну та інших гормонів в азартних іграх?
Говорячи про гормони азарту, слід сказати, що на наші емоції впливає під час гри не лише адреналін. Є ще й дофамін. Це ще один нейромедіатор, але він уже відповідальний за почуття задоволення та винагороди. Його ефект можна відчути під час виграшу. Це те саме відчуття ейфорії та катарсису. Саме дофамін дарує нам радість, коли ми бачимо близьких після довгої розлуки, отримуємо підвищення на роботі чи навіть їмо щось солодке. Спектр його дії досить широкий та поширюється на багато сфер нашого життя.

До речі, дофамін і адреналін у грі виділяються навіть тоді, коли ви програєте. Очікування можливого виграшу змушує мозок підтримувати інтерес до гри. Саме тому так складно вчасно зупинитися. Хочеться продовжувати в надії на виграш. Вплив азарту на мозок у декого дуже сильний, тому людина не може самостійно зупинитися.
Нерідким учасником гри є й кортизол – гормон стресу. Коли ви все програли і відчуваєте всередині порожнечу та розпач – це саме він.
Чи може азарт призвести до залежності?
Багато хто не знає, що описаний вище механізм схожий на той, що активується при вживанні наркотиків, а вони, як відомо, викликають залежність. З азартними розвагами це теж працює. Оскільки азартні ігри викликають потужні викиди дофаміну та адреналіну, організм поступово звикає до цих емоцій. Хочеться відчувати це на постійній основі. Хтось здатний вчасно сказати собі «ні», а у когось це може призвести до розвитку лудоманії – патологічної залежності від азартних ігор. Саме тому вкрай важливо не зловживати з подібними розвагами. Якщо ви знаєте, що вам складно зупинитися, то можливо краще зовсім не починати та спробувати відпочити якось іншим чином.

Як контролювати емоції під час гри?
Деяким людям вдається навчитися контролювати свою ендокринну систему, тому у їх випадку адреналін в азартних іграх є для них помічником, бо вони можуть грати уважніше та стримувати свої емоції.
А як виключити негативний вплив азартних розваг? Азартні ігри і залежність – це те, що завжди йде поруч? Ось декілька порад, які будуть корисними:
- По-перше, контролюйте й обмежуйте час гри. Чітке визначення часових рамок допоможе не занурюватися в процес занадто глибоко.
- По-друге, обов’язково треба ставити собі певні фінансові ліміти. Визначте, скільки грошей ви можете дозволити собі програти, і не перевищуйте цей ліміт.
- По-третє, контролюйте час та робіть перерви. Відволікання на інші види активності зменшує рівень адреналіну та дозволяє мислити раціонально.
- По-четверте, контролюйте імпульсивні рішення. Перед тим як зробити ставку, зупиніться на кілька секунд і оцініть ситуацію.
- По-п’яте, не намагайтеся відігратися, якщо почалася лінія постійних програшів. Це головна пастка, яка веде до втрати грошей і наростання стресу.
Підсумуємо
Азартні ігри майже завжди сприймаються мозком як певна стресова ситуація. Саме тому під час подібних розваг виділяються певні гормони, які активно впливають на наші емоції, поведінку та рішення. Особливо актуально це у тому випадку, коли ви граєте на гроші. Чим більша сума, тим більше стоїть на кону і тим більше хвилювання. Контроль емоцій, розумне управління фінансами та усвідомленість у грі допоможуть уникнути негативних наслідків і зберегти азарт у межах розваги, а не проблеми. Також не варто цим зловживати, бо деякі люди через особливості біохімії мозку мають певну схильність до залежності, яка може потім перерости в лудоманію.