Однією з найвідоміших та найпопулярніших у світі настільних ігор є шашки. Умови та алгоритм шашкових турнірів є простими, тому у них беруть участь навіть дітлахи.
Ця стаття розповість, як правильно грати в шашки класичні, які ще називають бразильськими. Крім того, читачі оглядово познайомляться з історією виникнення цієї забави та деякими лайфхаками, що збільшують шанси для перемоги в партіях шашкістів.
Умови та послідовність
Для гри в шашки використовується спеціальна дошка, ідентична шаховій. Вона має квадратну форму та включає 64 клітинки – 8 їх рядів розташовується по ширині і стільки ж по довжині поля.
Найчастіше ця дошка пофарбована в чорний та білий колір, відповідний забарвленню шашок одного й другого гравця. Кожна з клітинок даного поля має власне цифрово-буквене позначення.
Грають у шашки завжди вдвох. Один гравець обирає фігури білі, іншому дістаються чорні. Часто колір шашок визначають шляхом жеребкування.
На початку турніру його учасники сідають обабіч ігрового поля один напроти одного. Кожен із них розташовує свої шашки (а цих фігурок у гравців по 12 штук) на найближчих до себе трьох рядах дошки, на темних квадратиках.
Право першого ходу отримує той, у кого шашки білі. Ходять такі фігурки завжди по діагоналі. Розташовувати їх правила дозволяють виключно на темних квадратиках.
Метою турніру є захоплення або заблокування всіх фігур суперника.
Якщо на шляху шашки, що ходить, знаходиться фігурка противника, гравець перестрибує її і таким чином захоплює. Після цього захоплену шашку прибирають із дошки.
У разі правильного розташування фігурок опонента гравець за один хід може «побити» кілька його фігур, перестрибуючи через них як уперед, так і назад.
Якщо «взяття» фігури суперника є можливим, згідно з правилами, це робити треба обов’язково.
Якщо фігурці вдається просунутися до останнього ряду поля, що є першим рядом противника, вона перевертається догори дном і перетворюється на «дамку». Отримання такого статусу відкриває для неї багато привілеїв. Наприклад, «дамці» дозволяється ходити по діагоналі, не обмежуючи себе в кількості квадратів та напрямку руху, тобто як вперед, так і назад.
Єдиним нюансом є те, що за «дамкою», як і за рядовою шашковою фігуркою при захопленні трофеїв опонента повинно залишатися хоча б одне вільне місце.
Фіналом турніру в шашки може бути або перемога одного з учасників, або нічия. Останній варіант має місце, якщо обома плеймейкерами буде зроблено 15 ходів «дамками», при цьому вони ні однієї фігурки противника не зможуть «взяти».
Зазвичай максимальна тривалість шахового турніру, що відбувається в звичайному темпі, становить півтори години. Альтернативним варіантом є так звані бліц-турніри – в них від першого ходу до останнього минають лічені хвилини.
Сторінки історії
За даними джерел, гра в шашки була відомою ще в прадавні часи. Археологи, що займалися розкопками древніх слов’янських поховань на території сучасної Київщини, довели, що такі турніри вже мали місце на українських землях починаючи з III століття нашої ери.
У різних країнах шашкова гра мала власну специфіку. Наприклад, відомо, що такою забавкою захоплювався російський імператор Петро І, причому він використовував 64-клітинкову шашкову дошку, як і сучасні гравці.
За часів позаминулого століття шашки набули значної популярності в нашій країні. Відомі імена сильних українських шашкістів того часу – ними стали Д. Яковлев та І. Кульгавий.
А перше періодичне видання, присвячене турнірам у шашки, було засноване 1887 року жагучим аматором цієї гри, викладачем історії та латині П. Бодянським. Працював цей педагог в одній із київських гімназій, а видавав журнал «Шашки» за власний кошт.
За радянської епохи Україну вславили шашкісти І. Тимковський, В.Литвинович та Б. Блиндер.
1956 року Радянський Союз був прийнятий до Всесвітньої міжнародної федерації шашок.
Останній шашковий чоловічий чемпіонат Української РСР відбувся 1991 року в місті Дніпродзержинськ, яке зараз називається Кам’янське.
Окрім класичних шашок, популярності в світі набули також англійський, польський та тайський варіант цієї гри.
Поради початківцям та лайфхаки гри
Набути майстерності під час шашкових турнірів новачкам допоможе використання кількох прийомів.
- Відмова від оборонної тактики на користь наступальної. Не варто вважати, що притримуючи шашки біля свого краю якомога довше, вам удасться їх вберегти. Значно ефективнішою від захисту є тактика нападу на супротивника. Тому ваше першочергове завдання – побити якомога більше його фігур. А жертвувати для досягнення такої мети деякими своїми шашками доведеться в будь-якому разі.
- Пересування фігур разом. Вразливими стають фігурки, відірвані від загальної маси. Досвідчені шашкісти радять переміщувати фігури суцільним рядом. Вигідне рішення – формування сильної групи шашок по центру ігрового поля. Зайнявши таку позицію, вони захищатимуть одна одну: у такому випадку вашому опоненту буде складніше побити якусь одну з цих фігур, а от для вас відповідної перешкоди не буде.
- Тримання своїх фігурок на останньому ряді. Якщо їхні місця будуть зайняті, підібравшись до них, шашка противника не зможе перетворитися на «дамку». Захисту цього ряду слід приділяти особливу увагу. Бажано, що всі ворожі шашки, які наближаються до нього були «побиті».
- Уміння правильно пожертвувати шашкою. Прораховуйте ситуацію на дошці наперед. Якщо побиття вашої фігури дасть можливість вам зробити вигідний хід, не шкодуйте її. Але в будь-якому випадку не слід допускати втрати своєї «дамки», яка набагато цінніша від звичайної шашки. Не давайте вбити свою шашку й у тому випадку, якщо в результаті опонент здобуде «дамку». Якщо противнику випав шанс побити дві ваших шашки, в результаті якого ви також зможете позбавити його двох шашок, робіть це.
- «Дамки» – в пріоритеті. Важлива тактика – старатися перетворити на «дамки» якомога більше власних шашок, і водночас не дати цього зробити супернику. Але втратити кілька шашок заради однієї дамки – не варіант. Тому треба мислити стратегічно.
- Блокування фігур опонента. У разі заблокування більшості його шашок ходи противника виявляються обмеженими, і він втратить вигідні для себе можливості. Це відкриє вам більше шансів для результативних ходів та проходження в «дамки».
- Тренування. Успіх приходить до тих гравців, які тренуються. Часті турніри сприяють кращому розумінню ігрової стратегії та підвищенню майстерності. Освоїти нові прийоми можна, граючи з досвідченим супротивником, що сильніший за вас.
Ще один ефективний метод – спостереження за ходом турнірів професіоналів. Відповідне відео можна знайти в інтернеті. Потрібно звертати увагу, як шашкісти з великим досвідом ходять у певних ситуаціях.
Не завадить ознайомитися й з літературою, присвяченою тактичним та стратегічним прийомам гри в шашки – у ній також міститься чимало корисних рекомендацій для новачків.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Шахмати та шашки на нашому порталі.