Ігроманія – це неконтрольований потяг до азартних ігор. Звичайно, кожна людина може відчути бажання піти в казино, випробувати удачу на ігровому автоматі або купити лотерейний квиток. Це нормально, але ігрова залежність виникає тоді, коли потяг до азартних ігор стає нав’язливим.
Ігромани не можуть контролювати не тільки своє бажання грати, але й свою поведінку під час гри. Читайте далі більш детально, що ж таке лудоманія, які наслідки хвороби та чому так важливо почати лікування від ігрової залежності на ранній стадії.
Як зрозуміти, що людина ігроман: симптоми ігрової залежності
Ігроманія проявляється психологічними та фізіологічними симптомами, а також змінами особистості. Розглянемо симптоми хвороби:
- Психологічні симптоми
Гравець наполягає на тому, що він/вона не залежний(а) і що ситуація під контролем.Він грає в азартні ігри довше або частіше. Ігроман не може зупинитися, навіть коли програє або багато виграє.
Вона стає дратівливою і злиться, якщо гру доводиться переривати.
Її настрій часто змінюється, переходячи від ейфорії до симптомів абстиненції між іграми.
Приховує справжню вартість азартних ігор від друзів і сім’ї. - Фізіологічні симптоми.
Постійно виділяється високий рівень адреналіну, ендорфінів та інших гормонів, які негативно впливають на організм. Розум виснажується, а сплеск гормонів викликає проблеми з функціонуванням внутрішніх органів, які працюють на межі своїх можливостей, що призводить до високого кров’яного тиску, проблем з серцем і шлунково-кишковим трактом. Зовні людина з розвиненою ігровою залежністю може нагадувати наркомана або алкоголіка. - Симптоми зміни особистості
Азартні ігри стають пріоритетом у житті ігромана, який відмовляється від хобі, роботи та навчання. Вони втрачають контакт з друзями та родиною, тому що азартні ігри забирають багато часу. Вони залазять у борги або беруть кредити.
Причини ігрової залежності
Оскільки людська психіка – дуже чутлива і складна система, неможливо скласти конкретний перелік причин ігрової залежності. Однак після десятиліть лікування фахівці виділили кілька важливих факторів ризику:
- Приклади близької людини, яка також має залежність від азартних ігор та деструктивну поведінку.
- Неправильні пріоритети в житті, акцентування уваги на багатстві як показнику грошей, досягненні матеріальних цілей, статусу та успіху.
- Бажання швидких і легких грошей.
- Життєві кризи можуть призвести до ігрової залежності:
Вікові кризи, втрата сенсу життя, апатія, безнадія.
Депресія, самотність, нерозуміння оточуючих.
Незадоволеність життям.
Механізми ігрової залежності
Підступність ігрової залежності полягає в тому, що внутрішні біохімічні процеси змінюються і спрацьовує фізіологічна пастка. Азарт під час гри вивільняє гормони стресу, такі як адреналін, а момент виграшу – дофамін і серотонін. Чергування цих двох станів – азарту/стресу та задоволення/насолоди – змушує людей щоразу повертатися до азартних ігор, щоб пережити ці відчуття.
Другий небезпечний момент – це коли людина настільки занурюється в гру, що ставки стають все вищими і вищими, а в кров викидається цілий коктейль нейрогормонів. Вони діють як наркотик, і гравець впадає в транс, сам того не усвідомлюючи. Він втрачає контроль над своєю поведінкою, кількістю грошей, які він втрачає, і часом, який він витрачає, і хоче лише продовжувати грати. У цей момент гравця вже не цікавить сам виграш, а ейфорію викликає сам процес гри.
Чим небезпечна лудоманія
Як написано вище, ігромани втрачають зв’язок з реальністю. Сенсом їх життя стає гра, а точніше відчуття, які вони переживають під час неї. Хворі на ігроманію люди виносять цінності з дому. Головне – це азарт і виграш. Всі думки азартного гравця обертаються навколо виграшу. Вони настільки захоплюються азартними іграми, що пропускають роботу, розривають стосунки з близькими, витрачають усі сімейні гроші, беруть кредити і навіть вчиняють протизаконні дії. Це може призвести навіть до того, що ігромани потрапляють в місця позбавлення волі. Часто такі люди не усвідомлюють, що в них проблема.
Стадії ігрової залежності
У розвитку лудоманії виділяють кілька стадій:
- Виграш – вигравши кілька разів, людина стає “залежною” від гри, грає частіше і має очікування легкого збагачення. Ставки ще не дуже високі.
- Програш – кожного разу, коли людина програє, вона намагається виграти знову. Вони грають все більше і більше, роблять більші ставки і залазять у борги.
- Смуток – докори сумління і бажання кинути. Вони можуть втратити сім’ю, роботу і дім. Абсолютно законослухняні люди стають азартними гравцями і втягуються в злочинність.
- Відчай – гравці стають повністю асоціальними, страждають від депресії та неврозів, починають пити і вживати наркотики. Майже половина залежних намагається покінчити життя самогубством.
Як допомогти собі якщо ти ігроман
Окрім комплексної програми психіатричної корекції та реабілітації, не існує патентованого засобу для звільнення від цієї залежності. Однак залежні можуть зробити перші кроки в цьому напрямку:
- Визнати свою хворобу.
- Поговоріть з близькими про свою ігрову залежність і попросіть їх про підтримку.
- Перестаньте шукати причини, щоб знову почати грати в азартні ігри.
- Знайдіть безпечне хобі, яке відволікатиме вас від думок про азартні ігри.
- Проаналізуйте події, що призвели до виникнення залежності, і зрозумійте, що її спровокувало.
- Проводьте більше часу на природі та уникайте ізоляції.
- Відмовтеся від спілкування з колишньою компанією.
- Заведіть нові цікаві знайомства та змініть свій розпорядок дня.
- Зверніться до фахівців, які допоможуть вам відновитися і повернутися до нормального життя.
Як лікувати лудоманію – допомога спеціаліста
Люди не усвідомлюють своєї залежності і тому не розуміють, що потребують допомоги та лікування. Ось чому так важлива підтримка з боку сім’ї та друзів. Вони повинні дистанціюватися від залежної людини і переконати її в тому, що існує проблема і що лікування необхідне, а не звинувачувати її в усьому. Якщо вони не можуть зробити це самостійно, їм потрібна допомога психотерапевта.
Сьогодні існує багато різних способів лікування ігрової залежності, включаючи психотерапію, гіпнотерапію та медикаментозне лікування.
Лікування ігрової залежності залежить від стадії захворювання. Ранні стадії ігрової залежності можна вилікувати за допомогою психотерапії. У більш важких випадках неминуче застосовуються такі препарати, як інгібітори зворотного захоплення серотоніну і норадреналіну, антагоністи опіоїдних рецепторів і регулятори настрою. Застосовується поведінкова, когнітивна та раціональна психотерапія. Остання фаза є досить тривалою. Він передбачає соціалізацію та адаптацію до життя без азартних ігор.
Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, то ви можете звернутися до фахівців в лікарні або до реабілітаційного центру, де вам допоможуть з вашою проблемою.
В любому випадку процес одужання залежить від рішення самого ігромана та його великого бажання жити повноцінним життям.
Як перестати грати на гроші? Читайте у розділі “Ігроманія“