Преферанс, як і будь-яка інша азартна розвага, має власну історію. Можливо, на цю тему немає окремо написаних книг, але якщо скористатися архівами бібліотек, тоді можна знайти цікаву інформацію, яка дозволяє скласти загальну картину про те, як преферанс почав власну історію та розвиток.
Вважається, що преферанс походить із Франції. Правила даної розваги, зуміли поєднати у собі кілька ігор, які тоді були популярними у Європі. Сама ж назва із французької мови перекладається у значенні «перевага».
На територію російської імперії гра зуміла потрапити тільки у першій половині дев’ятнадцятого сторіччя. І вже через невеликий проміжок часу дана гра стала особливо популярною серед тих, хто вважав себе прихильником та шанувальником карт.
Цікавий факт полягає у тому, що В.А. Жуковський говорив про гру у преферанс наступним чином: «Іноземне насіння потрапило до благодатного ґрунту досить вчасно». Те, що насіння іноземне, то зрозуміло, але чому впало вчасно? Розглянемо історичні факти, щодо преферансу, разом із цікавими фактами, про які могли не знати раніше.
Карткові розваги імперії – як це було?
Якщо брати до уваги територію нинішньої Росі, то варіанти гри у карти, з’явилися тільки у сімнадцятому сторіччі. Щодо азартних розваг, то можна стверджувати наступне:
- До сімнадцятого сторіччя велику популярність мали ігри у кості. Люди використовували їх не тільки для того, щоб цікаво провести час. Кидали кості для того, щоб прийняти важливе рішення;
- Після того, як у хід пішли карти, захоплення ними почали переходити усі межі. Населення настільки захопилося картами, що «спокійний» правитель Олексій Михайлович випустив указ, що гравців буде покарано батогом чи навіть дибою;
- Через деякий час Катерина Друга замінила такі суворі покарання на штрафи. Під час правління цариці, азартні ігри отримали друге життя. Бо правителька сама любила проводити час за картковим столом. Жоден бал не обходився без того, щоб не зіграти партію у карти. Але до преферансу справа ще не дійшла;
- У період Олександра Першого, захоплення людей картами ставало тільки більшим. Почали з’являтися цілі ігрові заклади, де люди спускали цілі статки. Найбільш популярними тоді були гра у пікет, гусарський штос та інше;
- Боротьба з ігровими закладами не приводила до результату, оскільки ігрові будинки платили поліції. Непогано заробляли шулери, які своїми діями руйнували поміщиків, купців. Тому багато роботи було у детективів, що виловлювали шулерів та висилали з великих міст. Це призвело до того, що притулком шахраїв стали звичайні, повітові міста.
Саме при такій обставі і виник преферанс. Цим і пояснюється вираз Жуковського про те, що гра з’явилася вчасно. Адже преферансу вдалося відсунути на другий план всі карткові ігри, що були тоді популярними. Преферанс обійшов всі ігрові розваги. Такою і була передісторія преферансу.
Які відмінності мають правила сучасної гри від початкового варіанту?
Якщо захоплюєтеся такою розвагою, тоді можете відчути здивування щодо змін правил гри за півтора століття. Розглянемо деякі зміни, щоб все стало більш зрозумілим:
- На початку 19 сторіччя записи під час гри не велися. Ті, що брали участь, розраховувалися одразу після кожної роздачі. Для цього зарані створювався прейскурант, по якому і робилися виплати;
- Не можна сказати точно, добре це було чи не дуже. Але подібні правила робили процес особливо динамічним. Нюанси, де цифри округлялися, виникли тільки у кінці 19 сторіччя. Причому правило являлося настільки логічним, що протрималося до середини минулого століття;
- Приймалося до уваги старшинство мастей. Тобто все прораховувалося, в залежності від числа, що знаходилися на карті;
- Мізеру просто не було. Подібне поняття з’явилося лише у вісімдесятих роках 19 сторіччя. До речі, поява мізера добре відображено у творі «Два гусари». Там головний герой пояснює переваги гри без хабарів. У той час, мізери могли бути двох видів, а саме великий та малий.
Весь цей шлях довелося пройти преферансу, перш ніж дійти до наших днів. Проте, гра від того не стала менш цікавою та захопливою. Тому якщо прагнете навчитися грати в преферанс, тоді завжди можна дізнатися про правила докладніше та розпочати азартний шлях.
Особливості гри у преферанс
Перше, що варто відзначити, так це те, що преферанс являється комерційною картковою грою. Сам термін преферансу міг використовуватися і раніше, тільки використовувався для визначення козирної масті, коли грали у карти. У преферанс грають на гроші, але тут є певні відмінності. У більшості азартних ігор, головним фактором перемоги являється везіння. Але у преферансі найбільшу важливість відіграє тактика та вміння гравця. Тобто тут гравець може покладатися не тільки на те, як пощастить, а як зуміє продумати хід та правильно його зробити.
Головна мета гри у преферанс полягає у тому, щоб під час партії набрати якомога більше очок на загальний рахунок. Очки у преферансі називаються вісті. Такі самі вісті можуть бути кількох видів, кожен з них має бути занесений у відповідні поля.
Цікаво і те, що правила гри у преферанс дозволяють зупинити гру у будь-який момент. Так само можна продовжити гру, навіть після того, як пулі закрили. Проте, зупинити гру достроково можна тільки якщо обставини дуже серйозні. У тих випадках, коли гра ведеться за власний кошт гравців, тоді вісті, що були отримані множаться на ціну віста, що була обумовлена заздалегідь. Тоді гравці повинні розплатитися терміново.
Що сталося з преферансом після подій 1917 року?
Важливо відзначити, що за два століття існування, преферанс пережив велику кількість змін. Ні одна інша азартна розвага не пройшла такої еволюції за невеликий період часу. Можна стверджувати, що у цьому власне і криється головна «родзинка» гри.
У Росії після подій 1917 року, можна передбачати, що нова влада не дуже шанувала преферанс. Хоча і не було відкритих заборон, але гра вважалася капіталістичною розвагою. Отже, це аморальний спосіб провести час. Проте, у сучасному світі, можна вибирати самостійно, у що саме грати.
Преферанс, наразі, займає гідне місце серед тих, хто полюбляє проводити час за картами. Сам кодекс розваги було затверджено вже у другій половині дев’яностих років. Також проходять різноманітні турніри, змагання для учасників, що мають різний рівень майстерності та продовжують вдосконалюватися.
Дуже популярними являються ігри онлайн. Сучасні онлайн-казино готові надати можливість грати у преферанс не виходячи з дому.
Збираєтеся навчитися грати у преферанс? Тоді запам’ятайте кілька важливих особливостей, що стосуються виключно такої азартної розваги:
- Йдеться про комерційну гру. Тобто домінує варіант гри на гроші. Гравці налаштовані на те, щоб ризикувати та перемагати;
- Правила гри у різний період змінювалися. Перед тим, як почати грати, варто уточнити, чи знаєте головні особливості партії, щоб нічого не наплутати;
- Грати можуть різна кількість гравців. Правила часто залежать і від кількості гравців.
Преферанс – це дійсно захоплива та цікава гра. Якою, у сучасному світі захоплюється все більше людей, які стають прихильником такого проведення часу. Вирішили спробувати? Тоді ознайомтеся з правилами та розпочинайте змагання у карти.
Більше цікавого про історію азартних ігор читайте на нашому порталі.