Карти – улюблена гра багатьох ентузіастів. Складно знайти людину, яка жодного разу в житті не грала в дурня або п’яницю. Проте, в сучасному світі їх використовують не лише для розваг, а ще й для фокусів, пасьянсів та ворожіння.
За часів середньовіччя карти виникли в Китаї. Замість звичайних нам бумажних використовувались спеціальні таблички з паперу, слонової кіски чи дерева, де розміщувались фігури. Цікаво, що в Японії їх робили з раковин мідій. Прикрашали здебільшого квітами та пейзажами, і мали вони винятково розважальний характер.
Колода гральних карт вміщує 36 одиниць, які у свою чергу поділяються на чотири окремі категорії – масті. Вони є характерними візитівками, оскільки вказують стихію та призначення. На кожній з них є символ – це своєрідний знак приналежності. Отож, скільки мастей є в картах і чим вони різняться між собою?
Масті карт
В гральних картах колодою 36 є 4 масті. Це піка, трефа, бубна та чирва. Найрозповсюдженішою версією є французька. У німецьких та іспанських є чотири масті аналогічні попереднім, відомі своїми влучними назвами:
- вино, жир, дзвінка та чирва, що означають відповідно всі вищеперераховані масті (німецька версія);
- мечі, палиці, монети та чаші (іспанська).
До сьогодні важко визначити походження: серце, жолуді, дзвіночки та листочок плюща, що відповідно і означають окрему ланку.
Можна припустити, що ці категорії символізують основні предмети лицарського набору:
- піка – спис;
- трефа – меч;
- бубна – прапор;
- чирва – щит.
За версією Менестріє, іспанці тлумачать ці поняття за різними класами тогочасного суспільства:
- мечі – дворяни;
- жезли – селяни;
- монети – торговці, купці;
- чаші – вище духовенство.
У більшості покерних форматів використовують саме французьку версію. Стандартна колода містить 54 карти, з яких 52 основні (кожна відноситься до однієї з цих мастей), і 2 спеціальні – джокери, які відрізняються зображеннями. Таким чином, кожна масть містить 13 карт, починаючи з 6 і закінчуючи тузом.
Хто придумав масті для карт?
Про походження мастей гральних карт остаточної відповіді немає, проте існує кілька версій. Одна і найвірогідніша вказує, що образ сучасних з’явився на території Китаю, в X столітті нашої ери. Зокрема, широко використовувалось зображення мечів, паличок, монет та чаш. Найвідомішою є європейська середньовічна теорія. Вона говорить, що саме в часи Середньовіччя і були розповсюджені символи мечів, жезлів, монет і кубків. Третім припущенням є ісламська. В культурі цих народів вже були розповсюджені мечі, палатки, монети і келихи.
Що ж до значення, то вони походять від назв предметів побуту французьких лицарів або різних класів суспільних мас.
А вже остаточно сформувались сучасні масті у Європі в XIV-XV століттях. З того часу вони міцно укоренились в європейській культурі та поширилися всією земною кулею. Символи та назви теж змінилися, однак їх базова структура збереглась і вміщує 4 основні категорії.
Що означають масті карт?
Багато любителів карткових ігор намагалися розшифрувати символіку мастей. До України карти прийшли із Західної Європи – з Німеччини та Польщі. Цей факт є ключовим у поясненні їх назв:
- ”вини” (піки) – з німецької – масть у вигляді виноградного листя;
- ”жлуди” (трефи) – слово співзвучне нашому ”жолуді”;
- ”дзвінки” (бубни) – означають дзвіночки.
У християнстві під цими символами закладена біблійна суть. Піка значить спис, яким був проткнутий Ісус Христос, трефа символізує розп’яття, бубна – губка, якою змочували вуста господні, а чирва – саме серце Ісуса.
У картах Таро масті пов’язують з чотирма основними стихіями, які утворюють Хрест Стихій: мечі – повітря, пентаклі – земля, жезли – вогонь, кубки – вода.
- Масть мечів представляють думки, розум, дії, конфлікт і прийняття рішень.
- Масть пентаклів означають гроші, матеріальні блага, роботу та здоров’я.
- Масть жезлів символізує енергію, рішучість, пристрасть і мотивацію.
- Масть кубків уособлюють почуття, емоції, творчість та інтуїцію.
Крім того, кожна категорія позначає окрему пору року: мечі – зиму, монети – осінь, жезли – літо, чаші – весну.
Чому масть називається піковою?
У звичайних гральних картах масть отримала назву завдяки характерній геометричній формі символу, яка нагадує вістря списа або наконечник стріли. Окрім цього, є кілька більш ґрунтовних пояснень.
В Європі в часи середньовіччя піки були поширеною зброєю, а зображення асоціювалось із войовничістю та фізичною силою.
Слово походить від французького ”pique”, що означає спис. Воно пов’язане з іспанським словом ”espada”, що в перекладі означає меч.
З давніх часів виникла асоціювалися з війнами, рицарством та перемогою.
Отже, назва закріпилася завдяки візуальній подібності та символу зброї, історичним та культурним надбанням людства.
Чому масть називається хрестовою?
Трефи – символ, який у багатьох асоціюється з християнським хрестом. Зовні зображення на картах нагадує традиційну форму предмета з перехрещеними балками.
У часи середньовіччя, де і зародилися сучасні карти, християнська символіка була розповсюдженою. Саме тому зображення хреста і прижилося в цій традиції.
Слово ”трефи” походить від французького ”trefle”, що перекладається як ”конюшина” або ”клевер”. А оскільки ці рослини мають характерну форму, то і виникає асоціація з церковною символікою.
Хрест – символ влади, духовності та авторитету. Таким чином, ця масть укріпилась в культурі завдяки візуальній схожості з християнським хрестом та загальним церковним асоціаціям.
Чому масть називається бубновою?
Масть називається бубновою через особливу форму ромба, яка позначена на гральних картах. По-іншому її ще співставляють з геометричним рівностороннім чотирикутником.
Етимологія назви доволі цікава. Саме слово пов’язують з французьким ”carreau”, що означає квадрат. Так назва відображає ромбічну форму символу.
Ще у Давньому Китаї на колодах перших гральних карт масть позначалась знаком, схожим на ромбоподібну плитку, брук. Звідси походить і назва.
Завдяки візуальним асоціаціям ромбічна форма може асоціюватися з діамантом, що і сприяло назві бубна ”diamonds”.
Отож, назва співвідноситься з характерною геометричною формою масті, тобто з ромбом або з правильним чотирикутником.
Чому масть називається чирвовою?
Масть отримала свою назву від слова ”червоний”, оскільки вона забарвлена в червоний колір. Зображення на картах відрізняється від інших мастей, як от чорних чи темно-червоних (бубни) символи.
Саме слово співзвучне з коренем ”чрев”, що означає зі слов’янської червоний. Ця назва повністю відображає символ масті.
У французьких колодах масть носить назву ”coeur”, що у перекладі означає ”серце”. Проте в інших європейських колодах вона походить від слова ”красний”.
Червоний колір є символом пристрасті, емоцій та кохання. Тому чирвова масть тісно пов’язана зі сферою почуттів.
Таким чином, через домінуючий червоний колір масть і отримала назву чирва.
Сучасні карти – це не просто набір паперових карток для гри або ворожіння. Це цілісна система знаків та зображень, які є складовими культури. Тепер ви стали на крок ближче до розуміння цієї системи, озброївшись знаннями про те, як називаються масті карт, скільки їх та що вони означають.
Більше цікавої інформації про карточні ігри читайте на нашому порталі.