Гра в доміно з появою комп’ютерних ігор дещо втратила свою популярність. Але практично у всіх є спогади з дитинства, коли на майданчиках, чоловіки та дідусі з великим захватом грали у цю гру та голосно вигукували «Риба».
Доміно дуже популярне у всьому світі, в нього грають близько мільярда людей! Найбільшого поширення гра отримала в Іспанії та країнах Латинської Америки. У багатьох з них доміно має статус офіційного виду спорту! Звідки ж бере корені ця розвага та скільки років в неї вже грають?
Коротка історія виникнення гри
Суть гри полягає у тому, щоб відбудувати ланцюг з «костяшок» (каменів, кісток), які будуть поєднуватись своїми половинками з однаковою кількістю точок, за допомогою яких вираховують переможні бали. Ігри, які нагадують доміно, були у багатьох країнах багато століть тому.
Саме у Китаї винайшли цю гру, сталось це у 13 столітті, де спочатку замість кісток використовували пластинки з крапками білого та червоного кольору. У цій країні доміно має шалену популярність й досі.
Коли гру привезли до Італії, а це відбулось вже у 18 сторіччі, її суттєво змінили та саме тут дали сучасну назву. Спочатку в доміно грали в Італії та Франції, потім в Англії, а потім у Новому Світі. Гру часто називають кістками, оскільки найдавніші доміно виготовлялися з кісток тварин або слонової кістки.
Трактування назви
З італійської мови «domino» слово, яке означає пан. Утворення назви пов’язано з декількома факторами. Перший, хто викладе усі кістки буде вважатися паном. Ще є версія, що гру назвали на честь маскарадного костюма «доміно», який нагадує одяг монахів домініканців (чорний капелюх та білий плащ).
Латинське слово «dominus» означає Господь. Раніше азартні ігри дозволялось проводити тільки у монастирях, а перед початком вимовляли божественні слова та прославляли Господа, після чого гравець клав на стіл першу кістку.
Сучасне доміно
Сьогодні існує навіть міжнародний чемпіонат з доміно, де беруть участь найсильніші гравці з усього світу. Перший раз його провели у 2003 році.
У наші дні існує багато різновидностей цієї гри, наприклад:
- Козел (найпопулярніший різновид гри, та всі інші на нього схожі, відрізняються тільки рівнем складності).
- Морський козел.
- Сочеве.
- Спортивне доміно.
- Осел (або хрест).
- Телефон.
- Маггінс.
- Генерал (генеральський козел).
- Сімка.
Потішні та цікаві факти про доміно
- Тривалий час цю гру вважали дитячою та не приділяли їй особливої уваги й у стародавні часи в неї грали тільки артисти, селяни та монахи. А ось коли доміно потрапило до французів – вони зрозуміли її користь, азарт та цікавість й згодом привели її у світський світ.
- Дана гра не вважалась азартною, тому що спочатку грали тільки монахи й така розвага не була гріхом. Але цигани все ж таки знайшли засіб, як водити народ навколо пальця за допомогою кісток.
- Коли в європейській спільності почала зростати математична грамотність стали робити перші примірники доміно, де вказувалось безліч можливих комбінацій для виграшу. Але з часом цю гру з успіхом витиснули шашки, бридж, рулетка, шахи та навіть монополія.
- У Нідерландах, навіть є справжнє свято, яке призначене «костяшкам» – це «День доміно».
- А ви знали що означає ефект доміно? Це кумулятивний ефект, який виникає, коли одна подія викликає серію подібних або пов’язаних подій, форма ланцюгової реакції. Багато дітей у 80-90 роки не стільки грали, а будували парканчики з пластинок, які закручувались. Потім треба було легенько штовхнути першу й починався процес захопливої змійки, що падає.
- Саме завдяки бродячим артистам доміно стало відомим на весь світ. А в Європі його остаточно змінили – додали «нульове очко» та збільшили кількість кісток до 28 штук.
- Дидактична гра доміно приховує величезний потенціал, що дозволяє дитині без напруги та в ігровій формі засвоювати знання про різні сторони життя, здобувати практичні навички та вміння.
- Гру ніколи не вважали складною, але вона розвиває математичні навички та логіку, а також тренує пам’ять та стратегічне мислення.
- Набори у Китаї та Європі відрізняються. У першому випадку використовують 6 цифр, тому що на сході дане число символізує гармонію, а в другому 7 – Божественна цифра.
- Леонід Ілліч Брежнєв дуже любив грати у доміно. Він вважав, що ця розвага прекрасно розвиває інтуїцію.
Цікаві терміни з доміно
Термінологія у даній грі також дуже цікава.
- Якщо у вас немає потрібної кісті треба «йти на базар».
- Риба – це завершення гри, коли жоден учасник не може поставити кістку в обидва кінці лінії.
- Мило або бінго – це нульовий дубль. Королівська пара-три камені з рівною сумою балів (3:1, 2:2, 4:0).
А ви знаєте чому цю гру називають козел або осел? Все просто – тому що її просто назвали на честь мешканців зоопарку.
Як бачимо, доміно досить цікава та старовинна гра з великою варіацією правил, які можна вивчити з детальної статті “Як грати в доміно. Правила гри. Покрокова інструкція“. Знаючи її історію та цікаві факти, можна гарно презентувати гру на подарунок, особливо коли набір декоративний. Починайте знайомство з настільними іграми з класики, адже доміно корисне як для дорослих, так й для дітей!