Як ви ставитесь до настільних ігор? Полюбляєте проводити вільний час таким чином? А які у вас улюблені? Не дивлячись на те, що існує чимало самих різноманітних розваг, настільні ігри все одно залишаються досить популярними. Є самі найрізноманітніші варіанти, що дозволяє кожному знайти щось собі до смаку. Є ігри для малечі, а є й те, що сподобається дорослим чи навіть розраховане лише на дорослу аудиторію.
Якщо говорити про універсальну класику, то до цієї категорії впевнено можна віднести шахи та шашки. А що краще шашки чи шахи (шахмати)? Звичайно ставити питання саме так буде не зовсім правильно. Чому, спитаєте ви? Річ у тім, що це дві окремі самодостатні і по-своєму цікаві гри. Порівнювати їх звичайно можна, але говорити про те, що щось краще буде некоректно.
А чим шашки відрізняються від шахів? Хоч обидві ці гри й дуже популярні та відомі, все рівно є люди, котрі плутають їх, чи навіть зовсім не розуміють, яка різниця між шашками і шахматами. Насправді все досить просто. Давайте розберемося в їх спільних та відмінних моментах чітко та по пунктах, щоб шашки і шахи різниця вам була не тільки зрозуміла, а й запам’яталася. Для зручності можна все систематизувати та розділити, наприклад, на шість пунктів. Так ми й зробимо.
1. Ігрове поле
Як одна, так і інша гра відбувається на абсолютно однакових дошках квадратної форми. Її розмір – 8×8 клітин. Звичайно, що сам розмір дошки може бути будь-яким. Це може бути як невеличкий дорожній формат шах чи шахів, так і гігантська дошка, наприклад, як та, котра була у кінофільмі «Гаррі Поттер і філософський камінь», де роль фігур з легкістю можуть виконувати самі люди.
Якщо говорити про те, що спільного в шашках і шахах, то це саме ігрове поле. Напевно, саме через це всі й плутають їх. Є й відмінності навіть у цьому. В шахах кожна клітинка на дошці має позначення у вигляді цифри – від 1 до 8 та букви – від «a» до «h». Якщо ж говорити про шашки, то там клітинки зазвичай ніяк не позначаються. Також слід сказати, що у першому випадку задіяні всі 64 клітини дошки, а в шашках – тільки 32 темні клітинки.
2. Фігури
У даному випадку спільне лише те, що один гравець грає за чорних, а інший – за білих. Самі фігури суттєво відрізняються. В шашках вони всі однакові, а от у шахматах є: король, ферзь, дві тури, два слони, два коні та вісім пішаків. Тут у кожного гравця по 16 фігур. В шашках по 12.
3. Правила гри
У шахах кожна фігура має свій спосіб пересування. Треба його запам’ятати, бо інакше грати не вийде. Гра закінчується, коли один з тих, хто грає оголошує «шах і мат» королю супротивника.
В шашках кожна з них ходить однаково, за виключенням так званої дамки. Кінець гри – це коли всі фігури противника забрані чи заблоковані.
4. Мета гри
Вона очевидна та витікає з правил. В шашках треба старатися забрати всі фігури опонента. В шахматах треба мислити більш тактично та продумувати наступні ходи на декілька кроків вперед. По суті тактика йде навколо однієї фігури – короля противника.
Якщо говорити загалом, то мета заклечається в тому, щоб відпочити та розслабитися. Також подібні ігри досить добре розвивають пам’ять, стратегічне та тактичне мислення, увагу, концентрацію, навички аналітики тощо. Це гарний тренажер для вашого мозку.
5. Стратегія
Слід сказати, що стратегічне планування важливо як у першому, так і в другому випадку. При цьому з упевненістю можна сказати, що шахмати значно складніші в стратегічному плані. В шашках стратегія менш складна, але також має свої нюанси.
Наприклад, є така річ як перекривання ходів суперника. Якщо навчитися цим уміло користуватися, то вам не буде рівних у цій грі.
6. Тривалість гри
Тут все залежить від майстерності та посидючості тих, хто грає. Новачок досить швидко може програти професіоналові. При цьому два досвідчених гравця можуть дуже довго просидіти над однією партією. У шашок більш швидкий темп гри. Там простіші правила і не треба все так продумувати наперед. Як правило, партія продовжується десь хвилин 15-20.
Висновок
Обидві гри насправді досить схожі між собою. При цьому це лише на перший погляд. Якщо все уважно проаналізувати, то безумовно схожі моменти є, але відмінностей набагато більше. Як бачимо, це стосується особливостей ігрового поля, хоч зовні воно й однакове, фігур, правил, мети, котру треба досягнути, тривалості партії тощо.
Врешті решт: шашки чи шахи в що грати легше? Питання досить спірне, як і те, що з цих двох ігор краще. Кожному своє. Смаки у всіх різні. Добре буде навчитися грати як в те, так і в інше. Навіщо себе обмежувати, адже обидві гри можуть подарувати вам безліч приємного часу в цікавій компанії. Пригадуєте, як Шерлок Холмс та його товариш доктор Ватсон грали, сидячи біля каміну та розгадували різні кримінальні загадки, а також вели дружню бесіду? Це справді класно, тому рекомендуємо спробувати.