Клабор, або Деберц – настільна карткова гра, популярна в Індіані, США. Для неї потрібна колода із 32 карт, від 7 до туза. Зазвичай гральний процес займає 25 хвилин. Деберц розвиває навички памʼяті й тактики.
Історія гри деберц
Точного місця походження, як такого немає.
Спершу вважалося, що деберц грали каторжники Сахаліну на початку ХХ століття. Деякі експерти вважають, що клабор походить від європейського Клаберджасу. Інші думають, що його придумали афроамериканські раби на берегах річки Огайо. У 1896 році в місцевій газеті Евансвіла цю гру називали “картковою грою негрів”.
У статті евансвільської газети були висунуті версії, що гру придумали ще в 1881 році, і, можливо, навіть в 1871. Тоді остаточно було визначено дату появи – 70-ті роки ХІХ ст. Через 60 років гра стала популярною серед єврейських громад.
У 1931 Волтер Шланг став президентом Evansville Clabber Club. Перші письмові правила склав секретар клубу Лео Бруттрум в 1935. До того часу грання відбувалося за різними правилами.
Під час Другої світової війни американські заводи кидали одне одному виклики. Тоді зʼявилися турніри по деберцу. Першим чемпіоном став Альберт Д. Маккей. Досі найсильнішими гравцями вважаються робочі Рон й Каролін Румінери.
Сьогодні ця гра не є дуже популярною, але разом з бурою і фрапом має велику популярність серед професійних картярів.
Правила гри
Грають від 2 до 4 гравців. Якщо грають четверо, то гра може проводитись “на пари”.
На початку жеребком визначається той, хто буде перемішувати. Щоб усунути вірогідність “підтасовки”, він має дати зрізати карти людині, справа від нього. При недотриманні цієї умови тусуючому гравцю виписуються штраф у 100 балів.
Карти роздаються по колу, по дві штуки. *** Після в залежності від кількості людей роздаються карти прикупа. Якщо грають менше чотирьох – 3 штуки, якщо більше – 2. В результаті гравці повинні мати 8-9 карт.
Козир визначається випадковим чином при перемішуванні. Потім фрезерна карта кладеться на стіл, щоб всі її бачили. Для грання на чотирьох козир потрібно запамʼятати.
Якщо гравець отримує при роздачі 4 сімки, він може вимагати перездачі. У випадку випадання 1 козирної сімки можна просити змінити її на відкриту фрезу на столі. Якщо в гравця на початку 13 або 2 очки і менше, є можливість перездати карти. Все це потрібно зробити до оголошення комбінацій.
Комбінації
Існує три види комбінацій (в порядку зростання ціни):
- Терц – 3 карти однієї масті підряд
- Берц – 4 карти однієї масті підряд
- Бела – козирні дама і король
Старшість комбінацій визначається відповідно з порядком карт, від 7 до туза. Фрезерний терц чи берц коштує дорожче.
Белла вважається найвищою комбінацією з якою можна майже гарантовано перемогти роздачу.
Ще є мельди, за яких теж можна отримати бали:
- 4 валети – 200 балів
- 4 інших карти – 100 балів
При наявності в когось з гравців комбінації оголошується торг. Перемагає той, в кого вища комбінація. За ціною карт переможець прибавляє собі бали. А той, хто вступив і програв торг змушений платити визначений штраф.
Ціль
Виграє той, хто набирає 500 або більше балів. При нічиї розігрується нова гра, аби визначити переможця.
Ціна карт
Ціна в балах залежить від козирності. Як правило фрезерна карта коштує дорожче
7 – 0 або 14
8 – 0 або 14
9 – 0 або 14
10 – 10
Валет – 2 або 20
Дама – 3
Король – 4
Туз – 11
Турніри
Багато барів і приватних клубів проводять турніри круглорічно або в зимові місяці. Зазвичай вони проводяться у командному режимі. Команди зустрічаються один раз. Перемагає той, хто набрав найбільшу кількість балів. В разі нічиї проводиться тай-брейк.
В Евансвілі щороку проводиться турнір, щоб визначити чемпіона року. Вони проводяться в серпні чи вересні.
Цікаві факти
- За всю історію правила гри змінювалися лише тричі.
- Козирний валет називається ”мусор”, девʼятка – “манелла”, терц 7,8,9 – “піонер”.
- У місцевій газеті Евансвіля існує окрема рубрика “Clabber party”, в якій обговорюються останні новини гри.
Клабор – гра середньої складності. ЇЇ правила не є важкі, їх можна вивчити за 10 хвилин. Щоб стати професіоналом у грі потрібно розвивати дві речі – памʼять і тактичне мислення. Для цього використовуйте інші ігри, наприклад, шахи, шашки чи покер. Якщо знайти спільну переможну стратегію для всіх ігор, можна майже гарантовано стати сильним гравцем у всьому і зокрема в деберці.
Більше цікавого про ігри читайте у розділі “Історія ігор“.